Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Poszukiwania pracy i spotkania z potencjalnymi pracodawcami zazwyczaj wzbudzają w nas skrajne uczucia i wywołują stres u niejednego rekrutowanego. Pamiętaj jednak, że już samo to, że zaproszono Cię do siedziby firmy na rozmowę kwalifikacyjna, świadczy o tym, że Twoje CV zainteresowało osoby odpowiedzialne za rekrutację. Niektórzy uważają, że do rozmów w sprawie pracy należy podejść z dystansem i na luzie. Innych paraliżuje strach i ciężko im zapanować nad emocjami. My uważamy, że spotkanie z przyszłym pracodawcą jest sprawą ważną i wymaga od nas powagi, jednak spokojna i rzeczowa prezentacja naszej osoby jest konieczna, by zrobić jak najlepsze wrażenie. Jak tego dokonać? To proste! Wystarczy przygotować się, a rozmowa rekrutacyjna przestanie stresować!

1. Co wiesz o miejscu, w którym chcesz pracować?

 

Według profesjonalnych rekruterów zaskakująco często zdarza się, ze osoby ubiegające się o pracę w danej firmie, niewiele wiedziały na jej temat. Ba! Czasem nawet nie były zorientowane w tym, o jakie konkretnie stanowisko się ubiegają! Jest to bardzo źle widziane przez potencjalnego pracodawcę i świadczy o całkowitej ignorancji osoby rekrutowanej, a przecież nikt nie chciałby zatrudnić takiego pracownika, prawda? Dlatego zdecydowanie polecamy zapoznanie się choćby ze stroną internetową przedsiębiorstwa, w którym chcemy podjąć pracę. Dzięki temu dowiemy się czym firma się zajmuje, jakie produkty lub usługi oferuje i jakimi wartościami się kieruje. Co do samego stanowiska, na które aplikujemy, możemy dowiedzieć się sporo już z ogłoszenia o pracę. Zazwyczaj zawarte w nim wymagania sugerują nam nasze potencjalne przyszłe obowiązki. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to na pewno podczas rozmowy znajdzie się odpowiedni moment, aby rozwiać je u źródła.

2. Czy umiesz zaprezentować swoje najmocniejsze strony?

 

Rozmowa kwalifikacyjna o Twoich umiejętnościach, osiągnięciach i wykształceniu to ten moment, podczas którego pracodawca chce dowiedzieć się dlaczego ma zatrudnić w swojej firmie właśnie Ciebie. Zastanów się dużo wcześniej jak przedstawić swoje kompetencje tak, by osoba rekrutująca uznała, że będą one przydatne podczas Twojej pracy. Wykształcenie i kursy zgodne z profilem przedsiębiorstwa to dość oczywiste wymagania, jednak nie zawsze wyłącznie one się liczą. Twoim dodatkowym atutem może być Twoje hobby, które w jakiś sposób wykorzystasz dla dobra firmy. Jeśli posiadasz też miękkie umiejętności, związane z pracą w zespole czy komunikacją z klientami, warto je podkreślić, ponieważ ceni je sobie prawie każdy pracodawca. Przygotuj się również na dość popularne pytania, zadawane kandydatom ubiegającym się o pracę. Najczęściej są to pytania o Twoje mocne i słabe strony. Niekiedy rekruterzy pytają o to, gdzie widzisz się za kolejne dziesięć lat lub o to, co uważasz za swój największy sukces, lub jak poradziłbyś sobie w danej sytuacji.

3. Czy Twoje CV zawiera prawdziwe informacje?

 

Jeżeli chodzi o prezentowanie swoich kwalifikacji, to po raz pierwszy robimy to już podczas tworzenia swojego CV. Zapewne niekiedy korci nas, by odrobinę podrasować swój życiorys i dodać kilka informacji, mających postawić nas w lepszym świetle. Jednak najlepiej będzie powstrzymać się od tego typu praktyk, ponieważ pracodawca w bardzo łatwy sposób może zweryfikować podane przez nas informacje. Jeśli okażą się one nieprawdziwe, to nie dość, że nie dostaniemy wymarzonej pracy, to dodatkowo najemy się wstydu. Jeżeli nie wiesz jak napisać poprawnie CV i jak powinno ono wyglądać, to w Internecie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, a nawet pobierzesz wzór, który wystarczy wypełnić odpowiednimi informacjami. Nie zapomnij o dodaniu do swojej aplikacji profesjonalnego zdjęcia!

Przy stoje siedzi trzech rekruterów i jedna kandydatka. Rekruterzy przyglądają się kandydatce i zadają pytania.

4. Czy przygotowałeś już odpowiedni ubiór?

 

Na spotkanie z potencjalnym pracodawcą należy przygotować odpowiedni ubiór.
Dresy, powyciągane swetry, zbyt duży dekolt czy za krótka spódnica to tylko niektóre błędy, które możesz popełnić podczas wyboru ubrań na rozmowę rekrutacyjną. Pamiętaj, że nasz ubiór świadczy o szacunku do potencjalnego pracodawcy. W zależności od miejsca pracy i stanowiska, o które się ubiegamy, inny rodzaj stroju będzie uznawany za stosowny. Jeżeli chodzi o banki lub instytucje państwowe, najlepiej będzie postawić na klasykę pod postacią białej koszuli i stonowane kolory pozostałych elementów ubioru. W innych sytuacjach możemy być mniej formalni, ale nie zapominajmy o tym, że nasz strój musi być po prostu schludny, nie odciągający uwagi od tego, co mamy do powiedzenia i stosowny do miejsca, w którym się znajdujemy.

5. Jak wygląda Twój profil na Facebook’u?

 

Niektórym może wydać się to dziwne, by przed rozmową rekrutacyjną przeglądać swoje profile na portalach społecznościowych, jednak naprawdę wielu rekruterów przygląda się wnikliwie naszemu wizerunkowi w sieci. Dlatego zastanów się, czy na naszych profilach nie znajdują się kompromitujące nas w oczach pracodawcy fotografie lub wpisy, które mogą zaszkodzić naszej opinii. Jakiś czas temu głośno w Internecie było przez sprawę przedszkolanki, która straciła pracę jeszcze tego samego dnia, którego ją otrzymała. Podzieliła się  na Facebooku wiadomością:

Dziś rozpoczynam moją nową pracę, ale ja nienawidzę pracować jako opiekunka do dzieci.

Post dotarł do pracodawcy, który nie takiego podejścia oczekiwał od kandydata. Oczywiście kobiecie podziękowano za współpracę.
Nawet jeśli nam nie wydają się one kontrowersyjne, to przez innych mogą być odbierane zupełnie inaczej, wszystko zelży od kontekstu. Źle widziane są także komentarze obrażające innych użytkowników sieci i wulgaryzmy.

 

Chociaż rozmowa rekrutacyjna może być stresującym wydarzeniem, to nie zapomnijmy o uśmiechu i pewności siebie. Przed udaniem się do siedziby firmy, w której chcesz pracować postaraj się wyspać, zjeść dobre śniadanie i powtórzyć sobie najważniejsze informacje, które przydadzą Ci się podczas rozmowy. Wiara w siebie to połowa sukcesu! Powodzenia!

Nie przegap kolejnego artykułu

Zostaw swój e-mail, a poinformujemy Cię o zbliżających się artykułach, nowościach i promocjach.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Lubisz super okazje? Wpisz adres e-mail, powiadomimy Cię o promocjach.